Otoczenie

W samym sercu lasu

Ziemia

Sołecka

Kraina ta to bogactwo natury, w której znajduje się Zielone Wrzosowisko, kryjąc w sobie niezwykłe krajobrazy, niespotykaną faunę i florę.
Opowiem Ci o nich, abyś mógł odkrywać je razem znami.

01

Zielone wrzosowisko

Puszcza

Borecka

Przenieśmy się do Puszczy Boreckiej, rozprzestrzeniającej się na powierzchni 230 km 2. Puszczę tworzą pachnące lasy, które są tak różnorodne, że nie sposób zliczyć w niej gatunki drzew. Znajdziesz tu grądy, bory, olsy, a także bujne podszycia leśne i soczyście zielone runo. Puszcza opiewa bogactwem w polodowcowe jeziora, a jedno z nich- Litygajno, znajduje się w niedalekiej odległości od naszych domków. Do jeziora tego wpada rzeka Łaźna Struga, od której dzieli nas kilka kroków od domków.
Puszcza Borecka to także wyniosłe wzgórza, gdzie największe Góra Lipowa mierzy 223,3m n.p.m.
Najważniejszymi fragmentami puszczy są rezerwaty przyrody takie jak Borki, Mazury, Lipowy Jar i Wyspa Lipowa. W tych miejscach to, co matka natura stworzyła, nikt nie ma prawa zniszczyć, a Ty możesz zobaczyć, jak środowisko samo je ukształtowało.
W Puszczy goszczą wyjątkowe gatunki roślin i nietuzinkowe zwierzęta, znajdujące się pod ochroną. Żyją tu rysie, wilki, orzeł bielik, rybołów, bocian czarny, łoś i stada żubrów. Jeśli chcesz obejrzeć żubry z bliska, wybierz się do Woliska, gdzie z platformy widokowej możesz obserwować te cudowne zwierzęta

02

Zielone wrzosowisko

Jezioro

Litygajno

Teraz zabieramy Cię nad jezioro Litygajno, mierzącego 5km długości. Jezioro okala Puszcza Borecka, gdzie nad zachodnim brzegiem gną się ku tafli mieszane lasy, a nad wschodnim rozprzestrzeniają się słoneczne pola i łąki. Jezioro ma piaszczyste dno, a więc brodzenie w wodzie jest wręcz wskazane. Jeśli na bagażniku przyjechał z Tobą rower, masz możliwość odkrycia bezkresnych szlaków rowerowych, a gdy wolisz dreptać w spacerowym tempie wokół jeziora, masz do dyspozycji niepomierne ścieżki. 

03

Zielone wrzosowisko

Rzeka

Łaźnia Struga

Przenieśmy się nad rzekę Łaźnia Struga, która płynie tuż za oknem Zielonego Wrzosowiska. Rzeka ta daje możliwość spokojnego i bezpiecznego spływu kajakowego nawet z udziałem dzieci. Po drodze spotkasz tu liczne łąki, piękne tunele drzew, zatoki rzeczne z bujną roślinnością, a także skarpy schodzące do samej tafli rzeki. Jeśli nie masz ochoty na spływ, możesz po prostu posiedzieć nad rzeką, pomoczyć nogi i napawać się zapachem przyrody. 

Chcesz wiedzieć więcej na temat okolicy Zielonego Wrzosowiska?
Na miejscu czeka na Ciebie album oraz przewodnik po okolicznych atrakcjach.
Gwarantujemy, że Ty, Twoi znajomi i rodzina nie będziecie narzekać na nudę.